Domowe wyroby to wspomnienie dzieciństwa. Na pewno niejednokrotnie myślałeś o kiełbasie ze świniobicia, czy innych przysmakach, które robione były przez Twoich bliskich. Kiełbasa w słoiku z galaretką przypomni Ci tamte smaki. Jak zrobić kiełbasę w słoiku z galaretką? Co należy przygotować? Na co zwrócić uwagę, by była pyszna? Zapraszamy do lektury!

Przepis na kiełbasę w słoiku z galaretką krok po kroku

Domowe wyroby mają tę zaletę, że możesz w pełni kontrolować jakość i rodzaj mięsa, które się w nim znajdą. Możesz dopilnować, by były to jedynie najlepszej jakości produkty od sprawdzonych dostawców. Jakie mięso możesz wykorzystać? Świetnie sprawdzi się szynka wieprzowa, boczek wieprzowy, łopatka wieprzowa lub wołowa oraz podgardle. Wiele zależy od własnych preferencji. Mięso można pokroić w kostkę lub zmielić na średnim sitku. Całość należy umieścić w misce. Czas na przyprawy! Jeżeli lubisz bardzo aromatyczne kiełbasy, w których wyczuwalne są zioła to postaw np. na świeży majeranek. Obowiązkowy będzie też pieprz, ziele angielskie, czy liść laurowy. Pyszna kiełbasa w słoiku z galaretką nie może obejść się bez świeżego czosnku. Obierz dokładnie i przeciśnij przez praskę do miseczki. Dodaj także sól. Całość starannie wyrób w taki sposób, by mięso stało się kleiste. Opcjonalnie możesz dodać także odrobinę wody lub żelatynę. Następnie należy mięso przełożyć do słoików, najlepiej do maksymalnie ¾ ich wysokości i dobrze ugniatać, by w środku nie było powietrza. Ostatni krok to szczelne zakręcenie.

Czas na pasteryzację

Pasteryzacja to podgrzewanie zakręconych słoików w wodzie lub piekarniku. Jest to jeden ze sposobów konserwacji produktów spożywczych, który odbywa się w temp. 75-100°C. Pasteryzuje się owoce i warzywa, które dzięki temu procesowi zachowują swoje wartości odżywcze i wciąż znakomicie smakują. Zapasteryzować należy także kiełbasę w słoiku, by mogła być m.in. dłużej przechowywana. Dno szerokiego garnka wyłóż ścierką, ułóż w nim słoiki i zaleją wodą do wysokości mięsa (¾ wysokości). Następnie przykryj garnek pokrywką i postaw na kuchenkę. Na średniej mocy palnika należy doprowadzić wodę do wrzenia i zmniejszając moc na minimum gotować później przez ok. godzinę. Słoiki powinny zostać pozostawione w garnku do całkowitego wystygnięcia i następnie czynność tę należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie w odstępach minimum 24-godzinnych, zmniejszając adekwatnie czas gotowania. Gotowe! W ten sposób otrzymujesz kiełbasę w słoiku, której trwałość to nawet 6 miesięcy i dodatkowo nie musi być przechowywana w lodówce. Możesz oczywiście krócej pasteryzować, jednak wówczas trwałość będzie niższa i lepiej będzie trzymać tak przygotowane słoiki w lodówce.

Już wiesz, jak zrobić kiełbasę w słoiku z galaretką! Jeżeli jednak nie chcesz sam przygotowywać kiełbasy to w naszym sklepie czekają na Ciebie pyszne szynki, kiełbasy, wyroby z podrobów, a także smalec. Gwarantujemy, że będą równie pyszne i przygotowanie z najwyższa starannością jak te domowe. Zapraszamy!