Kiełbasa to niezmiennie jeden z najpopularniejszych wyrobów masarskich, którym chętnie zajadają się osoby w każdym wieku. Kiełbasa z grilla to wręcz sztandarowe letnie danie, natomiast biała kiełbasa pojawić się musi w wielkanocnym żurku. Wiele osób zastanawia się, ile kalorii ma kiełbasa i czy można po nią sięgać, nawet będąc na diecie. Sama ilość kalorii zależna jest od rodzaju oraz sposobu obróbki termicznej, jednak przez wzgląd na zdrowie warto wziąć pod uwagę także inne cechy kiełbasy. Ile kalorii ma kiełbasa smażona? W jakie witaminy i minerały bogaty jest ten wyrób masarski i w końcu – czy kiełbasa jest zdrowa? Zapraszamy do lektury!

Ile kalorii ma kiełbasa? Wszystko zależy od składu!

Warto wiedzieć, że kiełbasa może być produktem zarówno bardzo wysokokalorycznym, jak i posiadać niewielką ilość kalorii. Największy wpływ na to ma wykorzystany surowiec, czyli mięso oraz sam proces technologiczny i produkcja. Wysokiej jakości kiełbasy dostępne w naszej ofercie, tak samo, jak szynki, czy wyroby z podrobów, stworzone zostały z najwyższą starannością, dbałością o każdy detal, w tym m.in. aromatyczne przyprawy oraz wykorzystanie wysokogatunkowego mięsa. W ten sposób nasi klienci otrzymują najlepszy produkt o odpowiedniej kaloryczności. Czas jednak przejść do szczegółów. Ile kalorii ma kiełbasa wiejska/swojska? Jest to ok. 230 kcal, podczas gdy np. kiełbasa krakowska sucha, czy kiełbasa żywiecka ma już ponad 300 kcal. Oczywiście mniej kalorii będą miały kiełbasy przygotowane np. z indyka, czy kurczaka. Ile kalorii ma biała kiełbasa? Może mieć nawet 300 kcal, choć zdarza się, że ilość kalorii nie przekracza 250.

Ile kalorii ma kiełbasa gotowana? Wszystko o sposobie przygotowania

Wiesz już, że zależnie od rodzaju kiełbasy ilość kalorii może się różnić. Nie inaczej jest w przypadku obróbki termicznej. Ile kalorii ma kiełbasa smażona? Na pewno więcej niż surowa kiełbasa i na pewno o wiele więcej niż kiełbasa gotowana. Smażenie kiełbasy najczęściej wiąże się z dodatkową omastą, co również wpływa na kaloryczność całego dania. Ile kalorii ma kiełbasa z grilla? Warto podkreślić, że grillowanie pozwala na wytopienie z kiełbasy nieco tłuszczu, co sprawia, że może ona mieć nawet o 30-40 kcal mniej niż kiełbasa gotowana, czy surowa. Należy jedynie pamiętać, że wiele zależy od samego gatunku kiełbasy. Jeżeli latem masz chęć na kiełbasę z grilla, a jesteś akurat na diecie to nie rezygnuj z tej przyjemności, ale wybierz do niej bardziej dopasowane dodatki – zamiast pieczonego ziemniaka, czy majonezowych sosów sięgnij po sałatkę i sosy na bazie oliwy. Nieważne ile kalorii ma kiełbasa gotowana, pieczona, czy z rusztu – najważniejszy jest umiar. Dobrze jest też dodać, że nie tylko kalorie mają znaczenie przez wzgląd na zdrowie, ale także inne czynniki. Kiełbasy m.in. charakteryzują się sporą ilością tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych oraz względnie wysoką zawartością białka pełnowartościowego i cholesterolu.

Kiełbasa jako bogate źródło witamin i minerałów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych

Wiesz już ile kalorii ma kiełbasa, więc czas poznać jej pozostałe cechy. Kiełbasa jest źródłem pewnych ilości witamin z grupy B, ze szczególnym uwzględnieniem witamin B12 i B3. Dodatkowo w kiełbasie znaleźć można sporą zawartość fosforu i sodu. Ten pierwszy razem z wapniem odpowiada za proces mineralizacji kości oraz bierze czynny udział w przemianach energetycznych i biochemicznych całego organizmu. Jest także wsparciem w zakresie regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej. W kiełbasie znaleźć można także cynk, magnez, żelazo i właśnie wapń. Co do tłuszczu to jest to niezbędny składnik żywienia człowieka. Nie tylko odpowiada on za dostarczaną ilość energii, ale także umożliwia przyswajanie takich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak D, K, E i A. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych to znakomite źródło energii. Należy jedynie pamiętać, że nadmierne spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, wystarczy jedynie zachować umiar.